Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim    Künye    Reklam Ver  
Tokat Kültür Haber, Tokat Haber, tokathaber
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anket | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLARUntitled Document
» A T A T Ü R K
Atatürk ve Tokat
» Valilik Makamı
Milletvekillerimiz
Eski Valilerimiz
Protokol Listesi
Valimiz Sayın Şerif Yılmaz
» Vali  Yardımcıları
Mustafa Tüysüzoğlu
H.Mehmet Kara
A.Turgay İmamgiller
S.Sırrı ARISOY
» Önemli Linkler
E-DEVLET
BİMER
İnsan Hakları
İnsan Hakları Kurulu
Başvuru Formu
Köylere Hizmet Götürme Birliği
Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi
T.A.K.E
2009 Yılı İl Brifingi
Coğrafi Yapısı
İdari Yapısı
İlimiz Haritası
Uydu Görünümü
» İlimizin Tanıtımı
Resim Galerisi
Bilgi Edinme
Tarihi ve Kültürel Yapısı
Kurum Telefonları
Komana
Kültürümüz
Gazi Osman Paşa
Şehitler Ve Gaziler
Kelkit Havzası Müzeleri
Kelkit Havzası
Ballıca Mağarası( Görsel)
» Kurumlarımız
İl Jandarma Kom.
Milli Eğitim Md.
Tarım İl Md.
Çevre Orman Md.
Kültür Turizm İl Md.
İl Özel İdare
Gençlik Spor Md.
Sivil Savunma Md.
iL Emniyet Müdürlüğü

TOKATIN GÜLÜ CANAN ARLI

TOKATIN GÜLÜ CANAN ARLI

Kategori  Kategori : Tokat
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 6293
Tarih  Tarih : 05 Nisan 2013, 19:58

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Haberi Payla?

      TOKATIN GÜLÜ CANAN ARLI

Bir Şarkısın Sen Programıyla Ekranda seyirciye merhaba diyen Canan Arlı yöresel sesiyle güçlü yorumuyla yediden yetmişe herkesi kendine hayran bıraktı. Tokat Zile Karacaören köyünden Nurdan ve Hüseyin Arlı çiftinin en küçük çocuğu olan Canan Arlı ile Röportaj yapmak için Tokat Gündem Gazetesi olarak Arlı ailesine konuk olduk, Anadolu kültürünü gurbette de yaşamaya devam eden mütevazi Arlı ailesi bu sıralar oldukça mutlu olduklarını öğrendik sebebi ise büyük kızlarının bir bebeği olmuş, Nurdan ve Hüseyin Arlı çifti valla torun sevgisi başka oluyor diyorlar da başka bir şey demiyorlar. Biz dur Hüseyin Ağabey burada öyle deme Canan kıskanır dedik ama nafile hala illa da torun diyorlar ne diyelim Allah Nazarlardan saklasın Analı Babalı büyütsün Nurdan hanım geleceğimizi bildiği için bizlere Zile’nin meşhur yemeklerinden hazırlamış eline sağlık ikram ettiler yedik içtik koyu sohbetler yaptık derken Canan Arlı kızımız aldı Bağlamayı eline Tokatlı sanatçımız Eryılmaz ile Kel Tepenin Taşları Türküsüne düet yapıp bize mini bir konser de verdiler.  Geleceğin yıldızı Canan Arlı her şey güzel olacak diyor onun hayata bakışı böyle, sahnede duruşuyla, kendine güveniyle alkışlanan biri artık O, Eminiz ki onun başarılarının arkasında ailesi var. Tokat Gündem Gazetemiz muhabiri Nurten Yılmaz Canan Arlıya sorularını sordu. Canan çocukça cevaplar bekleyen Nurten Yılmaz’a  yetişkin biri gibi bakın nasıl cevaplar verdi.       

 

N. Yılmaz: Canan Arlı Kimdir.

Canan Arlı: Tokat Zile Karacaören köyünde doğdum 4 çocuklu Arlı ailesinin en küçüğüyüm, 15 yaşındayım, Müziğe 7 yaşımda büyük ablamın öğrettiği Tokat Türküleri ile başladım. Lise 1 de okuyorum. Özel bir Dershanenin yaptığı yarışmada 2 kez Türkiye birincisi oldum, bir şarkısın sen programında Tokat’ın gülü olarak anıldım, Tokatspor taraftarıyım, Yemeklerden en fazla Dığlaç'ı, Renklerden Maviyi, Sadık olduğu için hayvanlardan köpeği severim

 

N. Yılmaz: Eğitimin Hayatında Hedefin Nedir

Canan Arlı: Eğitimime halen devam ediyorum Liseyi bitirip Üniversiteyi Türk Halk Müziği üzerine Konservatuar okumak ve ünlü bir Türkücü olmak istiyorum, kendimi her konuda geliştirmek için alternatif eğitimler de almak istiyorum

 

N. Yılmaz: Canan Arlı Neye üzülür, Nasıl mutlu olur

Canan Arlı: Beni en çok üzen şey babamın bana küsmesidir, İddialı biriyim yapmak İstediğim şeyleri başaramazsam çok üzülürüm, Savaşlara üzülüyorum, Katledilen sokak hayvanlarına çok üzülüyorum, Ailem için, Köyüm için Memleketim için faydalı bir şeyler yaptığım zaman mutlu oluyorum, şimdiye kadar Tokat adına bir katkım olduysa ne mutlu bana      

 

N. Yılmaz: Canan Arlının en büyük hayali nedir.

Canan Arlı: Benim en büyük hayalim önceleri bir bağlamam olsun ve bağlamayı çalmayı öğrenmekti şükürler olsun dileğim babamın sayesinde gerçekleşti dokuzuncu doğum günümde babam bağlama alarak bana sürpriz yaptı. Ağabeyim bağlama ustasıdır onun sayesinde bağlamayı öğrendim, Dinleyenler çok güzel bağlama çaldığımı söylüyorlar. Sağ olsunlar ama bana göre herkes Türkü söyler herkes Bağlama Çalar ben daha farklı bir tarz yaratmam lazım işte ben bu farkı yaratmak için derslerimden arta kalan zamanlarımı müzik için ayırıp gelecekte Müzik ile ilgili hayaller kuruyorum

 

N. Yılmaz: Canan Arlı Büyüyünce Ne Olacak

Canan Arlı: Her şey güzel olacak, ben kendime güveniyorum ve her zaman en iyisini yapabilirim,  Türkü Kültürünü öğreneceğim bu yolda kendilerini örnek aldığım ağabeylerim ablalarım yani büyüklerim var. Türk Halk Müziğinin devleri var. Bir Sevda Gül, bir Sebahat Akkiraz, bir Gülcihan Koç, bir Rahmetli Kıvırcık Ali veya bir Bedia Akartürk gibi sanatımla kalıcı bir isim olmak istiyorum tabii müziğin dışında kafamda bir meslek dalı var.

 

N. Yılmaz: Müzik Hayatın Nasıl Başladı.

Canan Arlı: Öncelikle şunu söyleyeyim neredeyse ailemde herkes amatörce müzikle uğraşıyor. Ben 7 Yaşımda ablamın bana Tokat Türkülerini öğretmesiyle başladım. Ablam evde Babamın Sazı eşliğinde Türküler söylerdi. Ondan bana da öğretmesini istedim, ilk öğrendiğim Türkü Keltepenin Taşları Türküsü oldu.  Ablam bana her gün Türkünün 1 kıtasını öğreterek ezberlememi sağladı, benim için Keltepenin Taşları Türküsünün yeri başka çünkü bu Türküyle gönül verdim Türk Halk Müziği söylemeye.

 

N. Yılmaz: Bir Şarkısın Programına Nasıl Katıldın

Canan Arlı: Benim 8.sınıf öğretmenim Esin Çelik hocam iki defa Türkiye 1.si olmam da çok büyük emeği var. Esin hocamın ailemden sonra benim müzik hayatımda çok önemli bir yeri var. Müzik dersinde bana Bir Şarkısın Sen elemelerinin olduğunu katılmak isteyip istemediğimi sordu. Ben de hocama sevinerek katılırım dedim. Hocam ailemi arayıp izin aldı. Elemelere katıldım oradaki atmosferi görünce içimden kazanamayacağım hissine kapıldım ama babam beni çok iyi şekilde motive ediyordu. Sen buradakilerin en iyisisin, başka bir şey düşünmeden çık Türkünü söyle dedi. Babamın verdiği moralle sahneye jürinin karşısına çıktım elimden geleni yaptım. Sıra kazananın açıklanmasına gelmişti. Sanki bütün gözler benim üzerimdeydi heyecanlıydım eleme sonuçlarını beklerken bana  Canan Arlı şu an bir düşün Bir Şarkısın Sen merdivenlerinden iniyorsun ve herkes seni izliyor ne hissedersin ben heyecandan konuşamadım cevap bile veremedim ve jüri elemeleri geçtiğimi söylediler çok mutlu oldum işte hedefimi  yavaş yavaş gerçekleştiriyordum, benim buralarda olmamda müzik öğretmenim Esin Çelik ve eşinin çok emeği var. En büyük teşekkürü onlar hak ediyor.

 

 N. Yılmaz: Bir Şarkısın Senden Sonra Hayatında Neler Değişti

Canan Arlı: Bir Şarkısın Sen programın bitmesine çok üzüldüm ama tabii ki okulların açılmasıyla bitmişti, 13 hafta boyunca Türkü söylemiştim, program bitmişti ama Türkü severler için bitmemiştim, artık sokakta tanınıyordum, insanların bana olan ilgisi çok hoşuma gidiyor fotoğraf çektirmek isteyenler, bana çeşitli sorular soranlar, beni tanımadığı halde çok sevdiğini söyleyenler bunlar güzel şeyler ama bunun bana daha çok sorumluluk yüklediğinin farkındayım, çevremde ki herkes bana Tokat’ın gülü adını taktılar. Bu ad beni çok mutlu ediyor.

 

N. Yılmaz: Sanat Hayatının Daha Başındasın Bundan Sonrası için Hedefin Nedir.

Canan Arlı: Müziğe asla ara vermek istemiyorum. Üniversiteyi konservatuarda okumak istiyorum hayranları olduğum büyük ustalar. Bedia Akartürk, Mihrican Bahar, Sevda Gül, Belkıs Akkale, Gülcihan Koç,  gibi Türk Halk müziği sanatçısı olmak istiyorum birde sanatçı büyüklerimle tanışmak onların nasihatlerini dinlemek ve Türküleri onlarla birlikte okumak istiyorum.

                                                                              Haber Nurten Yılmaz
Yazdyrylabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Tokat

En Çok Okunan Haberler

YAPAMAYAN ÇAMUR ATAR18 Nisan 2016
Tokatın Enleri İçin Tıklayınız...

TOKATISTANBUL


© Tokatkultur.com.tr 2009 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Geliştirme: Web Tasarım

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi